Elektrický rozvaděč na prvním místě – když se po příchodu domů před vámi objeví na zdi mokrý flek, je jasné, že někde uniká voda. Úniky vody do zdiva nejsou samy o sobě nijak nebezpečné, statiku domu to za krátký čas nijak neohrozí, pouze může problém nastat u dřevostaveb, pokud voda naruší stavební konstrukci, ale spíše v souvislosti se zkroucením dřeva nebo s tvorbou plísní. Nebezpečí vyvstane až v okamžiku, pokud voda pronikne do elektroinstalace, tedy například zasáhne zásuvkové okruhy nebo rozvodné krabice. Tehdy vás může voda i usmrtit. Proto pokaždé, když zjistíte, že někde uniká voda, vypněte prozíravě hlavní jistič přívodu elektřiny a teprve pak uzavřete vodu hlavním uzávěrem.
Nevyzouvejte se z bot – intuice mnoha lidem velí vyzout se z bot a svléknout ponožky a naboso cupitat v kaluži vody a holýma rukama zbavovat vody podlahovou krytinu. Od takového postupu vás odrazujeme, protože voda může posbírat mnoho mikroorganismů a ty pak pokožkou proniknou do krevního oběhu. Obujte naopak gumovky a oblékněte gumové rukavice, s těmito pomůckami budete v bezpečí.
Neoklepávejte omítku – dříve se místo úniku vody vyhledávalo tak, že se oklepávala omítka. Dnes se nic takového už neprovádí, instalatéři nonstop Kanalizace instalatéři mají k dispozici sofistikované metody formovacího plynu a poslechových tyčí, s nimiž vyhledají defekt velmi rychle a snadno i bez demoliční práce. Váš byt se tím pádem nemusí proměnit ve staveniště.
Vysoušejte objekt – každý únik vody vyžaduje rychlé vysoušení, v ideálním případě v domě zatopte a vyhřejte jej na vyšší teplotu, než je běžně zvykem. Zároveň střídavě větrejte, aby mohla přebytečná vlhkost prostory opustit. Větrání je nejlepší na průvan, také samozřejmě záleží na tom, zda se větrá v létě nebo na podzim. Důkladným větráním zároveň zabráníte rozmnožování nebezpečných plísní.